کمبود گاز در کولر گازی

کمبود گاز در کولر گازي ممکن است به دليل نشتي در سيستم (لوله‌ها، اتصالات و شيرها) و يا هر عامل ديگري باشد. بنابراين بهتر است قبل از انجام هر کاري ابتدا مشکل (نشتي) دستگاه را پيدا کرده و سپس اقدام به افزايش گاز داخل آن نماييد.

اضافه کردن گاز R410a به گاز موجود در کولر نسبت به بخش قبلي کمي سخت‌تر است. دليل اين مساله نيز اين نکته است که گاز R410a از دو گاز مختلف و متفاوت تشکيل شده است و پس از کاهش ميزان گاز کولر، هيچ راهي براي تشخيص مقدار هر يک از دو گاز فوق در کولر نيست.

بنابراين در صورتي که مقدار نشت انجام شده از کولر گازي اينورتور بيش‌تر از 15% است بهتر است که کل گاز دستگاه را خالي کرده و دوباره آن را شارژ نماييد. در صورتي که مقدار کاهش گاز کم‌تر از 15% است مي‌توانيد با همان نسبت 50 به 50 گاز مبرد دستگاه را افزايش دهيد.

بسياري از تعميرکاران در ايران به اين نکات توجهي ندارند و در صورت وجود مقدار بسيار کمي گاز مبرد در سيستم نيز آن را دوباره شارژ مي‌کنند. انجام اين کار مشکلاتي را براي اسپليت شما فراهم مي‌کند از جمله اين مشکلات عبارت‌اند از:

  • سيستم بازدهي لازم را نخواهد داشت.

  • در دراز مدت کمپرسور کولر از کار خواهد افتاد.

  • روغن کولر گازي به سرعت فاسد خواهد شد.

البته بزرگ‌ترين مشکل در اين راه اين مساله است که شما به هيچ عنوان از سرماي خروجي کولر گازي خود راضي نخواهيد بود.

يکي از عيوب متداول کولر گازي نشتي‌يابي و شارژ گاز کولر گازي مي‌باشد.

در نهايت نيز براي شارژ گاز R410a حتما موارد زير را در نظر داشته باشيد:

  • 1. قبل از شارژ علت خارج شدن گاز را پيدا و رفع نماييد.

  • 2. قبل از شارژ گاز حتما سيستم را وکيوم کنيد.

  • 3. گاز R410a بايد به‌صورت مايع شارژ شود يعني کپسول را هنگام شارژ برعکس کنيد تا مايع وارد سيستم شود.

  • 4. در هنگام شارژ از طريق گيج مانوفيلد حتماً از گيج فشار بالا استفاده کنيد چون فشار گاز R410a حدودا دو برابر R22 است.

اما در سيستم‌هايي با گاز R22 پس از پيدا کردن نشتي سيستم کولر گازي اقدام به شارژ گاز کولر گازي مي‌کنيم، حدالامکان از گازهاي مرغوب جهت شارژ گاز کولر گازي استفاده شود.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#کولرگازی_سامسونگ, #کمبود_گاز_کولر_گازی, #گاز_مبرد_r22, #گاز_مبرد_R410 , #مراحل_شارژ_کولر_گازی, #گاز_کولر_گازی_چیست, #انواع_گاز_کولر_گازی, #کولر_سامسونگ, #کمبود_گاز_اسپلیت, #گاز_مبرد_اسپلیت, #گاز_کولر_گازی_R410 , #کولر_گازی_سامسونگ