نكاتی در مورد لوله كشی اسپلیت ها – بخش دوم

در مقاله قبل در مورد آماده سازی لوله ها صحبت کردیم، در این مقاله به بررسی کامل لوله کشی داکت اسپلیت خواهیم پرداخت.

در هنگام لوله کشی در ارتفاع باید به ازای هر ۶ متر از تله روغن (oil trap) استفاده شود. جهت عبور دادن لوله ها باید بر روی دیوار و سقف، سوراخی به اندازه این مجموعه تعبیه شود و قبل از اینکه این مجموعه از داخل سوراخ عبور کند یک لوله پلاستیکی مناسب داخل سوراخ قرار گرفته تا حفاظت بهتری به منظور جلوگیری از زخمی شدن برای لوله ها و کابل ارتباطی ایجاد شده باشد.

لوله ها باید به آرامی خم شده تا دو پهن نشوند. برای این منظور از لوله خم کن های فولادی و یا فنری استفاده نموده و به آرامی لوله ها را خم می کنیم. سعی شود مسیر پر پیچ خم برای لوله انتخاب نشود.

لوله ها می بایست جدا از هم عایق شوند. بهتر است به هیچ عنوان داخل لوله آب وارد نشود.

در غیر این صورت موقع نصب دستگاه برروی لوله – به دلیل استفاده از نصاب های مختلف – مشکلات زیر برای دستگاه به وجود می آید:

  • فشار سیستم بالا می رود.

  • جریان مصرفی بالا می رود.

  • ظرفیت سیستم کم می شود.

  • رطوبت و آب در سیستم در قسمت لوله مویی باعث یخ زدگی شده و مسیر مبرد را مسدود می کند.

  • در فلزات ایجاد خورندگی می کند.

  • با روغن ترکیب شده و باعث تولید اسید ولجن می شود.

توجه به نکات مهم

از طول لوله کشی بیش از اندازه استاندارد جلوگیری کنید.

  • لوله کشی بیش از اندازه استاندارد علی رغم اینکه ظرفیت دستگاه را کاهش می دهد، باعث کم شدن سطح روغن در کمپرسور و در نهایت خرابی کمپرسور نیز خواهد شد.

  • به عملیات لوله کشی درین توجه فرمایید. در صورت امکان مسیر لوله ها باید بدون زانو باشد. در صورت صحیح نبودن شیب لوله درین، آب های تقطیر شده جریان پیدا نخواهند کرد.

  • در صورتی که لوله درین بصورت افقی نصب می شود، شیب آن نباید کمتر از یک درصد باشد تا آب درین بتواند به صورت مناسب جریان یابد.

  • در صورتی که لوله درین بدون سیفون به داخل فاضلاب آب راه یابد، بوی بد فاضلاب به داخل نشت خواهد کرد. لذا حتما انتهای لوله درین را به سیفون مجهز نمایید.

تست فشار و شستشوی لوله

جهت تست فشار سر و ته کلیه خطوط را با جوشکاری کور کرده و انتهای یکی از لوله ها، والف جوش داده شود. سپس شلنگ گیج مانیفولد (گیج دو قلو) را به آن وصل نموده و شلنگ دیگر را به کپسول ازت وصل نمایید. پس از آن شیر کپسول را به آهستگی باز کرده و فشار را به آرامی تا حدود ۱۵۰ پی اس آی بالا ببرید. بعد نقاط لازم را با کف صابون تست نشت یابی نموده و بعد از ۴۸ ساعت عقربه گیج خود را چک نمایید.

توجه: هیچگاه از کپسول اکسیژن برای تست فشار استفاده نکنید.

در هنگام جوشکاری لوله ها سعی نمایید از داخل لوله گاز ازت با فشار خیلی ضعیف عبور داده شود تا از اکسید شدن داخل لوله جلوگیری کند. و در انتها لوله ها را با گاز ازت شستشو دهید. هنگام شستشو دادن لوله ها حتما آن را فلش نمایید.

نمایندگی تعمیرات و سرویس داکت اسپلیت سامسونگ