داکت اسپلیت سامسونگ

آشنایی با خواص و ترکیبات گاز مبرد

مبرد ها موادی هستند که در یک سیکل تبرید، حرارت را از منبع با دمای پایین به منبع با دمای بالا منتقل می کنند. مبرد ها در انواع و اقسام گوناگون وجود دارند که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند.

خواص مهم مبردها:

  • از لحاظ ترکیب شیمیایی: باید به گونه ای باشد که در دماهای مختلف خواص ثابتی را از خود نشان دهند.

  • از لحاظ سلامتی و ایمنی: سمی و قابل اشتعال نبوده و اثرات مخربی بر روی هوا و محیط پیرامون ما نگذارد.

  • از لحاظ خواص گرمایی: باید دارای نقطه جوش و نقطه بحرانی و ظرفیت گرمایی مناسبی باشد. همچنین دارای دمای انجماد پایین و ویسکوزیته کم و رسانایی گرمایی زیادی باشد.

  • دیگر خواص؛ قابلیت اختلاط و حل شدن در روغن را به مقدار لازم داشته باشد.همچنین تولید و استفاده از مبرد ارزان و مقرون به صرفه باشد.

ترکیبات شیمیایی مبرد ها:

مبرد هایی که در سال های اخیر مورد استفاده قرار میگیرند با نام شیمیایی کلروفلرو کربن شناخته شده و معروف به CFC هستند.

  • ماده پایه این مبرد ها متان (CH4) است.

  • معروفترین این نوع مبرد ها R12 و R11 هستند.

ازاین نوع مبرد ها در انواع چیلرهای تراکمی، یخچال های خانگی و صنعتی و کولرهای اتومبیل استفاده می شود.

خطرات زیست محیطی مبرد های CFC :

نشتی این مواد از دستگاه های برودتی باعث می شود، مبرد وارد هوا شود. این ترکیبات، اصولا ترکیباتی پایدار هستند و هنگاهی که وارد هوای محیط می شوند به تدریج به سطوح بالایی جو می رسند. در آنجا در مجاورت با ازن در یک واکنش شیمیایی اتم کلر، دو اتم ازن را گرفته و ترکیب جدید تشکیل می دهد. به این صورت به مرور زمان اتم های ازن از بین رفته، ضخامت لایه ازن کاهش یافته و به اصطلاح لایه ازن سوراخ خواهد شد.

نوع دیگری از مبرد ها که نسبت به مبرد های CFC آسیب کمتری به لایه ازن می رسانند، مبرد های هیدروکلروفلروکربن یا HCFC هستند. پایه این مبرد ها نیز متان است، اما تعداد اتم های کلروفلوئور کمتر بوده و به جای آنها اتم هیدروژن در مولکول ماده قرار دارد.

این مبرد ها ترکیبات ناپایداری هستند، به همین جهت با ورود به هوا سریعا تجزیه شده و در نتیجه اتم های کلر، فرصت کمتری برای رسیدن به لایه های بالای جو دارند. این وضعیت باعث می شود اثر تخریبی این مواد کمتر از CFC شود. معروف ترین مبرد این گروه R-22 است.کپسول این مبرد، بارنگ سبز روشن ساخته می شود.

نمایندگی تعمیرات داکت اسپلیت سامسونگ