معرفی سیستم تهویه هوشمند GHP

سیستم های سرمایشی, گرمایشی یکی از ملزومات ساختمان های مدرن امروزیست. در عصر حاضر بهینه سازی فضای ساختمان و کاهش مصرف انرژی از جمله موضوعاتی ست که در بحث ساختمان سازی مورد توجه قرار میگیرد. سیستم های تهویه هوا که در ساختمان های جدید نصب میشوند نیازی به کانال کشی هوا ندارند و یونیت های داخلی با لوله کشی به یونیت های خارجی متصل میشوند. یونیت های خارجی در فضای غیر مفید ساختمان مانند پشت بام قرار میگیرند و یونیت های داخلی در داخل ساختمان, در محیط های مختلف نصب میشوند.

تقسیم بندی سیستم های سرمایشی و گرمایشی

سیستم های سرمایشی, گرمایشی VRP به دو دسته سیستم های گازسوز GHP و سیستم های الکتریکی EHP تقسیم میشوند. این سیستم ها نیازی به کانال کشی ندارند و مصرف انرژی آنها پایین است. آنها با راندمانی بسیار بالا سرمایش و گرمایش ساختمان را فراهم میکنند و عملکردی بی سر و صدا دارند. در نوشته های پیشین ساختمانچی به بررسی خصوصیات کلی سیستم تهویه VRF پرداخته است و هم اکنون در این نوشته قصد دارد سیستم گازسوز GHP را که در زیر مجموعه سیستم های وی آر پی قرار دارد را به شما معرفی نماید. با ما همراه باشید.

سیستم تهویه مرکزی GHP

GHP مخفف عبارت Gas Heat Pump است و نوعی سیستم تهویه هوشمند برای تهویه صنعتی و خانگی به شمار میرود. عملکرد این سیستم بر پایه سیکل تبرید تراکمی و یک موتور احتراق داخلی گازسوز میباشد. سیستم تهویه مرکزی GHP از یک یونیت خارجی و چند یونیت داخلی تشکیل شده که به صورت یکپارچه نیازهای برودتی و حرارتی ساختمان را تامین میکند. سیستم تهویه مطبوع GHP بر پایه سیکل تبرید کار میکند و مجهز به کمپرسورهای سرعت متغیر میباشد که نیروی مورد نیاز برای حرکت آنها توسط یک موتور احتراق داخلی که با استفاده از گاز شهری کار میکند تامین می شود.

سیکل گردشی این سیستم تهویه مطبوع بر اساس پمپ حرارتی ست و قابلیت ایجاد هوای گرم و یا سرد را در فصل های مختلف دارد. روند گرمایش و سرمایش در این سیستم با سرعت بالایی نسبت به سایر سیستم های تهویه صورت میگیرد, مخصوصاً در فرآیند گرمایش که حرارت ناشی از موتور به سیکل تبرید اضافه میشود. این حرارت باعث میشود نیازی به سیکل یخ زدایی در این سیستم نباشد و به همین دلیل استفاده از سیستم های جی اچ پی برای مناطق آب و هوایی که دمای آنها به زیر صفر نیز میرسد مناسب است.

ویژگی های سیستم تهویه هوشمند GHP

سیستم تهویه هوشمند GHP دارای ویژگی هایی میباشد که آن را از سایر سیستم های گرمایشی, سرمایشی متمایز میکند. این ویژگی ها شامل موارد زیر میباشند:

سیستم GHP جایگزین مناسبی برای انواع سیستم های گرمایشی, سرمایشی مانند پکیج, اسپلیت, چیلر, شوفاژ و … به شمار می آید.

این سیستم با انواع شرایط آب و هوایی سازگار است و محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد.

تنوع پنل های داخلی این سیستم بالاست و با توجه به سلیقه مشتری و نوع طراحی داخلی ساختمان میتوان پنل های دلخواه را انتخاب نمود.

عملکرد سیستم GHP بسیار آرام و بی سر و صداست و هیچ لرزشی ایجاد نمیکند.

این سیستم فضاهای مفید ساختمان را اشغال نمیکند و در مکانی مانند پشت بام قابل نصب است.

استفاده از موتور احتراق داخلی باعث شده نیازی به وجود سیکل یخ زدایی از کویل ها نباشد زیرا گرمای این موتور به عنوان منبع گرمایش ثانویه عمل میکند.

وجود موتور احتراق داخلی باعث میشود این سیستم در بازه دمایی ۲۵ تا ۵۴ درجه سانتی گراد کارکردی بدون افت راندمان داشته باشد.

میزان مصرف برق و گاز در سیستم های GHP بسیار پایین است و به همین دلیل استفاده از این سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان به میزان قابل توجهی مصرف انرژی را پایین می آورد.

 • هزینه راه اندازی و تجهیزات اولیه این سیستم نسبت به سایر سیستم های تهویه پایین میباشد.

 • سیستم جی اچ پی مجهز به سیستم عیب یاب اتوماتیک است و کل سیستم به صورت Line Error عیب یابی میشود.

 • سیستم GHP یک سیستم تهویه هوشمند است که قابلیت کنترل از راه دور با اینترنت و IP را دارا میباشد.

 • نحوه استفاده از این سیستم در مقایسه با سایر سیستم های مرکزی مانند موتورخانه و چیلر آسان تر بوده و نیازی به اپراتور ندارد.

 • در این سیستم میتوان میزان دما را به طور جداگانه برای هر پنل کنترل نمود.

سیستم های تهویه مطبوع جی اچ پی در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند از جمله:

 • آپارتمان های کوچک یک طبقه یا چند طبقه

 • ساختمان های تجاری و اداری

 • بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی

 • هتل ها

 • مدارس, دانشگاه ها و مراکز آموزشی

 • سالن های ورزشی

نمایندگی فروش تهویه مطبوع و کولر گازی و داکت اسپلیت سامسونگ