علت بوی بد کولر گازی اسپلیت

بوي بد کولر گازي تجربه‌ي ناخوشايندي است که باعث بدبيني نسبت کولر گازي مي‌شود و شايد در نگاه اول حس کنيم کولر گازي خراب شده است و يا اينکه فکر کنيم لاشه‌ي حيواني درون کولر گازي افتاده است، در ادامه اين مقاله به بررسي علت بوي بد کولر گازي مي‌پردازيم.

چگونه بوي بد کولر گازي را بزداييم؟

اگر کولر گازي شما بو مي‌دهد، زمان آن رسيده که منبع بوي بد را پيدا و تميز کنيد. بوي بد کولر گازي غالباً از قارچ و کپک‌هايي که در اثر کنداسيون در کويل‌هاي سردکن يا تشت‌هاي تخليه‌ي مسدود، انباشته شده و يا از نشت سيستم ساطع مي‌شود. حيوانات نيز مي‌توانند به داخل دستگاه راه پيدا کرده و در آن‌جا بميرند و بوي واقعا بدي را توليد کنند. قبل از تميز کردن، بايد هر دو احتمال را بررسي کنيد. اگر از تهويه‌ي پنجره‌اي استفاده مي‌کنيد، تميز کردن کمي آسان‌تر است.

  • مرحله 1 - کولر گازي را چک کنيد

بسته به مدل و شکل تهويه، روپوش‌ها، سر يا پنل‌هاي دسترسي دستگاه را برداريد. با استفاده از چراغ قوه، داخل دستگاه را در جستجوي پيدا کردن علت احتمالي بو نگاه کنيد. به دنبال حيوانات مرده (موش‌ها، خرگوش‌ها، خفاش‌ها، سنجاب‌ها و يا مارها)، گياهان فاسد، کپک يا قارچ بگرديد. اگر تهويه‌ي پنجره‌اي داريد، دستگاه را از کنار پنجره برداشته و روي زمين بگذاريد.

مرحله 4 - تشت تخليه را تميز کنيد برداشتن پنل‌هاي دسترسي در يک تهويه‌ي پنجره‌اي به دليل دشتن پيچ‌هاي بيش‌تر ممکن است به زمان بيش‌تري نياز داشته باشد. براي نشان دادن اينکه کدام پيچ‌ها و چفت‌ها در کدام يک از پنل‌ها قرار مي‌گيرند، مي‌توانيد يک نمودار رسم کنيد.

  • مرحله 2 - واحد تهويه هوا را تميز کنيد

يک جفت دستکش لاتکس به دست کرده و هر گونه کثافات يا حيوانات مرده را که دستتان مي‌رسد، از دستگاه بيرون بياوريد. وقتي اين‌کار را در نهايت دقت انجام داديد، از پاک کننده‌ي کفي براي پاک کردن کويل‌ها استفاده کنيد.

بگذاريد کف 15-10 دقيقه روي کويل‌ها بماند تا هرگونه چربي، کثافت و دوده را تجزيه کند. سپس کويل‌ها را با آب شسته و تا زماني که آب تميز از کويل‌ها بيرون بيايد، عمل شستن را ادامه دهيد. در صورت لزوم، اين فرايند را تکرار کنيد.

  • مرحله 3 - لوله‌ي کندانس کولر گازي را با فشار آب تميز کنيد

لوله‌ي تخليه‌ي کندانس دستگاه تهويه را پيدا کرده و سفيد کننده يا آب داغ، و يا سرکه سفيد مقطر رقيق را (در صورتي که نمي‌خواهيد از سفيد کننده استفاده کنيد. براي از بين بردن قارچ‌ها و کپک‌ها با فشار از داخل آن رد کنيد.

بگذاريد لوله خشک شود. قبل از نصب مجدد لوله، يک سه راهي تميزکننده را براي تميزکاري‌هاي آينده بدون نياز به برداشتن لوله کندانس، نصب کنيد. در دستگاه‌هاي تهويه‌ي پنجره‌اي، به جاي لوله کندانس، تشت و سوراخ تخليه تعبيه مي‌گردد. در اين دستگاه‌ها نيز بايد از تميز بودن تشت و سوراخ اطمينان حاصل کرد. در صورت نياز از يک مسواک کهنه استفاده کنيد.

  • مرحله 4 - تشت تخليه را تميز کنيد

تشت يا سيني تخليه را برداشته و آن را بطور کامل با آب داغ و صابون تميز کنيد. براي اينکار مي‌توانيد از محلول سفيدکننده‌ي رقيق يا سرکه مقطر سفيد استفاده کنيد. تشت را خشک کنيد و آن را دوباره نصب کنيد.

  • مرحله 5 - فيلتر را تعويض کنيد

تمام فيلترهاي دستگاه را تعويض کنيد. اگر فيلترهاي دستگاه قابل استفاده‌ي مجدد هستند، با آب داغ و صابون آن‌ها را تميز کنيد و با محلول سفيدکننده‌ي رقيق با نسبت‌هاي 1 به 10 آب  و سفيد کننده بشوييد. قارچ و کپک را از فيلترهاي کهنه بزداييد.

  • مرحله 6 - نتايج را چک کنيد

بعد از تميزکردن کولر گازي، آن را سر جاي خود برگردانده و با چند بار بو کردن آن را تست کنيد. اگر بو همچنان ادامه داشت، مشکل بايد در کار داکت نهفته باشد.

نتیجه گیری :

بوي بد کولر گازي را بسياري از افراد تجربه کرده‌اند و در 90 درصد با استفاده از توصيه‌هاي بالا مشکل حل مي‌شود ولي باز هم اگر با اجراي موارد بالا بوي بد کولر گازي از بين نرفت مي‌توانيد از تجربه‌هاي ديگران و يا سوال از تعميرکاران باتجربه در اين زمينه بهره ببريد.

نمایندگی مجاز تعمیرات کولر گازی اسپلیت سامسونگ