تعمیر برد کولر گازی اسپلیت اینورتر

برد کولر گازی از نظر شرکت های سازنده قطعه ای غیر قابل تعمیر محسوب می شود و در صورت خرابی باید دور انداخته شود، برد کنترل که درون قسمت داخلی کولر گازی قرار می گیرد، محل کنترل بسیاری از فعالیت های کولر است.

تعمیر برد کولر گازی در بسیاری از موارد ممکن نیست. این قطعه وظایفی از جمله خاموش و روشن کردن موتور، کمپرسور، فن داخلی، فن بیرونی و تغییر حالت سرمایش/گرمایش کولر گازی را بر عهده دارد. دارنده کولر گازی یا تعمیرکار، باید با مسئولیت شخصی خود  تعمیر را انجام دهد

در حقیقت، تعمیر برد کولر گازی که قطعه چندان گرانی محسوب نمی شود و تنها مشکل برای تعویض آن این است که معمولا برد اصل شرکت سازنده، در بازار پیدا نمی شود، نسبتا ساده است زیرا تنها کاری که شما می توانید برای تعمیر آن انجام دهید، هویه کاری و برقراری اتصال دوباره بین برخی نقاط برد است.

برای خارج کردن برد

به منظور تعویض و یا تعمیر برد کولر گازی در ابتدا بدنه ی بخش داخلی (furance) کولر گازی را باز می کنیم پس از باز کردن بدنه، با دریچه ای که از برد کنترل در برابر گرد و غبار محافظت می کند رو به رو می شویم پیچ های این دریچه را با پیچ گوشتی باز می کنیم تا به برد کنترل و سیم های متصل به آن برسیم

در این مرحله، قبل از جدا کردن هر کدام از سیم ها، از وضعیت اتصال سیم ها عکس بگیرید چون به خاطر سپردن محل اتصال همه سیم ها دشوار است و مدل های کولرهای گازی مختلف نیز در این مورد تفاوت هایی دارند در کنار برد کنترل، پنج کانکتر می بینید که با حروف G، C، R،  Yو W مشخص شده اند این کانکتر ها از قسمت های اصلی برد کنترل محسوب می شوند آن ها را با پیچ گوشتی مناسب باز کنید سیم های متصل به برد کنترل را با دم باریک از آن جدا کنید. سوکت سیم های پاور را از برد جدا کنید.

سوکت سیم های رنگی که به بالای برد متصل شده اند را نیز از آن بیرون بکشید پیچ هایی که برد را سر جای خود نگه داشته اند باز کرده و برد کنترل را از جای خود خارج کنید، قطعات روی برد نیز برای تعویض موجود نیستند برای همین برد را پشت و رو می کنیم تا اتصالات زیر دو مقاومت صورتی رنگ و قطعات سیاه مکعب مستطیلی یا همان relay ها در بالای برد را بررسی کنیم.

در صورت قطع شدن اتصال این قسمت ها، ممکن است بتوانیم مشکل را با هویه کاری برطرف کنیم. مراقب باشید هیچ دو قسمتی که در اصل به هم متصل نیستند را به هم وصل نکنید.

در چه شرایطی برد را تعمیر نکنید

 برخی شرکت ها توصیه میکنند برد کنترل را در صورت خیس شدن دور بیندازید. در این صورت، در صورت وقع سیل یا آب گرفتگی تعمیر برد کولر گازی بی فایده یا خطرناک خواهد بود.در صورت نیاز به تعویض، چندان نگران نباشید زیرا نمونه های برد همه کاره موجود در بازار نیز معمولا تمام وظایف برد اصلی را انجام می دهند. تنها در مواردی، پس از تعویض برد دمپر دستگاه کار نمی کند، بنابراین بهتر است این کار را به یک تعمیرکار بسپارید.

جا گذاری برد جدید یا تعمیر شده

در این مرحله در صورت خرید یک برد جدید، قطعات و بخش های اصلی آن را با هم مقایسه کنید تا مطمئن شوید برد مناسب کولر خود را خریده اید. برای تعیین مدل برد مورد نیاز خود، می توانید به مشخصات فنی کولر خود مراجعه کنید قطعات و محل اتصال سیم ها بر روی هر برد با حروف خاصی مشخص شده اند که تشخیص قسمت های یکسان روی بردها را ممکن می کند.پس از اطمینان از مطابقت قسمت های اصلی، برد را با پیچ های نگهدارنده در جای خود محکم کنید

نمایندگی تعمیرات کولر گازی اسپلیت سامسونگ