روش استفاده از کولر گازی و اسپلیت برای گرمایش

بیشتر مدل های جدید دستگاه تهویه هوا که در ایران به نام کولر گازی شناخته میشود، قادر به ایجاد هر دو حالت سرمایش و گرمایش هستند. در این مطلب ما روش استفاده از کولر گازی برای گرمایش در زمستان را به شما آموزش میدهیم تا از نصب بخاری بی نیاز شوید.

با مطالعه دفترچه راهنمای کولر خود نیز میتوانید هم از داشتن این قابلیت مطمئن شوید وهم به روش استفاده از کولر گازی برای گرمایش پی ببرید. برچسب مشخصات فنی که روی هردو واحد داخلی و خارجی کولرهای اسپلیت چسبانده شده است نیز میتواند به شما بگوید کولر گازی شما قابلیت ایجاد گرمایش را دارد یا خیر. وجود هردو کلمه COOLING و HEATING به معنای سرمایش و گرمایش در برچسب فنی، نشان دهنده دو منظوره بودن دستگاه شماست.

فعال کردن حالت گرمایش

برای فعال کردن حالت گرمایش در کولر گازی، باید از ریموت کنترل استفاده کنید. ریموت های اکثر مدل ها با هم فرق میکنند اما اکثر آن ها دکمه هایی برای تعیین حالت کار یا mood دستگاه دارند که طبق شکل زیر، دو حالت اصلی سرمایش و گرمایش دارند. میتوانید این دکمه ها را در بخش منو menu پیدا کنید.

  • Heat : برای گرمایش

  • Cool : برای سرمایش

برای تنظیم کنترل، ابتدا کولر را خاموش کنید، ریموت را روی حالت گرمایش قرار داده و روی دمای دلخواه تنظیم کنید. سپس ریموت را خاموش و مجددا روشن کنید و کولر را به کار بیندازید.

عملکرد کولرگازی هنگام فعالیت در حالت گرمایش با عملکرد آن در حالت سرمایش متفاوت است، برای مثال پس از روشن شدن کولر گازی در حالت گرمایش، تمام قطعات معمول مانند کمپرسور، کندانسور و … به کار می افتند ولی فن داخلی تا زمانی که گرما به سطح مشخصی نرسد روشن نمیشود و این زمان بین ۲ تا ۱۵ دقیقه متغیراست.

به همین ترتیب پس از مدتی کار کردن در حالت گرمایش، به دلیل یخ زدن کندانسور یا پنل بیرونی، حالت دیفراست در کولر گازی فعال میشود و فن داخلی مجددا خاموش می‌شود تا عملیات یخ‌زدایی پنل بیرونی به اتمام برسد. این عملیات نیز بسته به میزان یخ زدگی ممکن است 2 تا 20 دقیقه طول بکشد. خاموش بودن فن داخلی در این شرایط کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست.

نمایندگی رسمی داکت اسپلیت و کولر گازی سامسونگ