آموزش تعمیر فن کولرگازی و اسپلیت

امروزه کولر گازی یکی از کاربردی ترین لوازم خانگی محسوب می شود که حتی در محل کار نیز از کاربری بالایی برخوردار است. اکنون با ورود به فصل گرما کولرهای گازی جایگاه ویژه ای در محیط های بسته پیدا کرده اند. چیزی که در این بین ممکن است فراموش شود ولی از موارد مهم و حیاتی به شمار می آید، این است که برای بهره وری مناسب از کولر گازی باید از سلامت آن مطمئن بود.

یکی از مشکلاتی که عملکر کولر گازی را تهدید می کند، فن آن است. فن کولر گازی از قطعات مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد. دو بخش اصلی این قطعه را کامل می کند: موتور فن و کلید چند حالته فن. اگر یکی از این دو بخش یا قسمت های مرتبط با آنها دچار آسیب یا اختلال شود، موجبات تعمیر فن کولر گازی را فراهم می نماید.

آشنایی با بخش های اساسی فن کولر گازی

  • بخش اول: موتور فن قطعه ای است که قرار است هوای لازم جهت وزیدن به اواپریتور را تأمین کند.

  • بخش دوم: کلید چند حالته فن است که سرعت های مختلف فن را فرمان می دهد.

قطعاتی که موجبات تعمیر فن کولر گازی را فراهم می کنند

سنسور کنترل دما:

این سنسور یک قطعه الکتریکی است که آسیب آن موجب آسیب موتور فن نیز می گردد. در صورتی که موتور و فن همزمان کار نکنند اختلال در سنسور کنترل دما به وجود می آید و تعمیر فن کولر گازی را به وجود می آورد.

شفت داخلی و خارجی موتور فن:

از کار افتادگی این قطعات باعث تعمیر فن کولر گازی می شود. محور موتور فن دارای دو تیغه در طرفین آن است که از طرفی هوا را به داخل کویل ها می کشد و از طرفی هوای گرم را خارج می کند. این محورها ممکن است به مرور زمان شل شده یا بسوزند. در این صورت موجب خرابی فن شده و باید موتور فن تعویض گردد.

ترموستات

قطعه ای است که دمای هوا را کنترل می کند. در شرایطی که دمای هوا بالاتر از حد معمول باشد، فعالیت سوییچ ترموستات موجب تامین نیروی فن و کمپرسور می شود. بنابر این اختلال در ترموستات، از عملکرد فن جلوگیری نموده و خرابی فن را به وجود می آورد.

نمایندگی مجاز تعمیرات کولر گازی و اسپلیت سامسونگ