بررسی دلایل آب دادن کولر گازی

در مقاله "سوالات متداول سرویس و تعمیر داکت اسپلیت و کولر گازی " گفته شد که یکی از سوالات پر تکرار کاربران در خصوص کولرگازی، دلایل آب دادن کولر گازی می باشد که توضیح مختصری داده شد. در این مقاله از سری مقالات سایت کولر گازی سامسونگ می خواهیم به بررسی دلایل و علت آب دادن کولر گازی به صورت کامل بپردازیم، 

کارکرد کولر گازی

دلیل آب دادن کولر گازی چیست؟ و سوالاتی از این قبیل برای بسیار از کاربران کولر گازی آشنا است. این مشکل خیلی بعید نیست و می تواند برای هر کاربری رخ دهد. قبل از اینکه درباره این مشکل صحبت کنیم، بهتر است درباره کارکرد کولرگازی کمی اطلاعات بدست آورید. کولر گازی با رطوبت هوا ارتباط دارد. منظور از رطوبت، بخار موجود در هوا است که بسیار شفاف و بی‌رنگ است. نسبت رطوبت مناطق آب و هوایی باهم متفاوت است؛ فی المثل مناطق گرم خشک کمترین رطوبت و مناطق ساحلی بیشترین رطوبت را دارند که اصطلاحا به مناطق شرجی معروف هستند. کار کولرگازی این است که رطوبت هوا را از محیط جمع کرده و به‌صورت آب از خود خارج می‌کند. آب محیط یا همان رطوبت هوا داخل یک ناودانی ریخته شده و از طریق لوله درین(تخلیه) به بیرون منتقل می‌شود.

دلیل آب دادن کولر گازی

حالا سوال اینجاست چرا کولر گازی آب می دهد؟ یا چگونه می شود که کولر گازی آب می دهد.

  • لوله درین در جای مناسب قرار ندارد

حتما دیده اید که در بعضی از فضاها به دلایل مختلفی لوله درین را داخل یک سطل قرار می دهند تا آب داخل آن ریخته شود. توجه داشته باشید که با پر شدن سطل، آب به داخل کولر برگشت می‌خورد و کولر به آبریزش می افتد. تا خوردن لوله درین، مسدود شدن لوله درین با لجن یا گرد و خاک و عدم رعایت شیب شیلنگ تخلیه نیز دلیل آب دادن کولر گازی است.

  • مسدود شدن خروجی سینی تخلیه آب با ناودانی کولر

مسدود شدن لوله درین اولین دلیل آب دادن کولر گازی است. با مسدود شدن این لوله، آب از ناودانی کولر سرریز کرده و از زیر آن به بیرون می‌ریزد.

  • کمبود گاز در کولر گازی

کمبود گاز در کولر گازی هم دلیل آب دادن کولر گازی است. با کم شدن گاز کولر، سیکل آن به هم ریخته و باعث یخ زدن فین‌های اوپراتور می شود. در این حالت با خاموش شدن دستگاه حجم زیادی از یخ های آب شده داخل ناودانی کولر می ریزد و به علت عدم تخلیه آن از دستگاه سر ریز می شود.

  • عایق نبودن لوله کولر گازی

عایق نبودن لوله کولر گازی، خصوصاً لوله‌های زیر یونیت داخلی، را هم می توان دلیل آب دادن کولر گازی دانست. اگر لوله برگشت یا لوله گاز با عایق کاملا پوشانده نشود، رطوبت هوا جذب آن شده و به‌صورت مایع و قطره‌قطره به محیط بر می گردد.

  • شکستن سینی یا قاب ناودانی آب

شکستگی سینی پشت کولر گازی دیگر دلیل آب دادن کولر گازی است. درست نصب نشدن پنل یا بالانس نبودن فن بلور داخلی می تواند باعث شکسته شدن سینی پشت کولر گازی شود.

نمایندگی تعمیرات کولر گازی و اسپلیت سامسونگ